NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
5318
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Изложбата Things that bother me on a daily basis на Венета Рангелова ще бъде представена в галерия „УниКредит Студио“ от 13 до 28 юни. 

Експозицията е част международен проект, в който артисти търсят новите наративи за Европа, съобщават организаторите.

По думите на екипа, създадена като типографски проект, изложбата цели да провокира в посетителите секунди забавяне, вглеждане навътре, размисъл върху универсалните въпроси по дълбоко личен начин. Тя е повод да се запитаме възможно ли е да се наслаждаваме на красива гледка, без да се замислим за смисъла на живота; защо има нещо, а не нищо; възможно ли е да се създаде нещо стойностно, без да има самота, казват още организаторите.

„Във все по-напрегнатото съвремие и геополитическа обстановка комуникацията под всякаква форма е изключително важна за менталното здраве на хората, а споделянето на страхове и проблеми

Когато актьорът Никълъс Кейдж за първи път прочита сценария на "Лонглегс" (Longlegs) и обмисля ролята на серийния убиец, той знае точно от кого ще почерпи вдъхновение за ролята - от майка си, предаде Асошиейтед прес.

"Не че тя беше сатанистка", пояснява Кейдж неотдавна в интервю, но по думите му да бъде свидетел на борбата й с психично заболяване през целия си живот, е нещо, което е трябвало да осмисли. 

"В моя по-личен подход към филмовите роли се  опитвах да намеря градивно място, където да поставя спомените си за майка ми", споделя Кейдж. 

Кейдж казва, че връзката с майка му е била толкова силна - особено когато си е представял езика на тялото и начина на говорене на персонажа, че си спомня как е чул гласа й рано една коледна сутрин, докато си е репетирал репликите. 

"Всички останали се готвят да отварят подаръци и какво ли още не

Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“. 

Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.

Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Музикалният ансамбъл на Военновъздушните сили на САЩ в Европа Touch `n Go ще изнесе концерт с популярни рок, кънтри, поп и аренби изпълнения на открита сцена "Охлюва" в Бургас на 29 август, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

Репертоарът на формацията включва множество популярни песни от 70-те, 80-те и 90-те години на XX век. Сред тях попадат хитове на Фил Колинс, "Ийгълс", "Тото", "Лед Цепелин", Пол Саймън, Карлос Сантана, ABBA, Арита Франклин, Елвис Пресли, Нена и др.

Touch `n Go е популярен музикален ансамбъл на Военновъздушните сили на САЩ в Европа. Основан е през 1976 г. и изнасят концерти в цяла Европа, скандинавските страни и Югозападна Азия. Участват в множество публични концерти, фестивали, гостуват на посолства и военни събития. 

Панаирът "Арт Базел", който ще се проведе тази седмица в Швейцария, ще послужи като тест за състоянието на пазара на изкуство през следващите месеци след "охлаждането" през 2023 г., предаде АФП. 
                                
Около 285 галерии се събират за една седмица в града на брега на Рейн, за да представят творбите в рамките на едно от най-важните събития през годината за колекционерите, които се стичат на панаира, за да направят своите покупки.

Първоначално резервиран за два дни и половина за състоятелни колекционери, панаирът ще отвори врати за публиката от 13 до 16 юни. За първи път посетителите ще могат да гласуват за любимата си творба в т. нар. секция Unlimited, която обединява монументални произведения, предназначени за музеи и големи частни колекции. 

Н

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
5318
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова.Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт.

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Изложбата Things that bother me on a daily basis на Венета Рангелова ще бъде представена в галерия „УниКредит Студио“ от 13 до 28 юни. 

Експозицията е част международен проект, в който артисти търсят новите наративи за Европа, съобщават организаторите.

По думите на екипа, създадена като типографски проект, изложбата цели да провокира в посетителите секунди забавяне, вглеждане навътре, размисъл върху универсалните въпроси по дълбоко личен начин. Тя е повод да се запитаме възможно ли е да се наслаждаваме на красива гледка, без да се замислим за смисъла на живота; защо има нещо, а не нищо; възможно ли е да се създаде нещо стойностно, без да има самота, казват още организаторите.

„Във все по-напрегнатото съвремие и геополитическа обстановка комуникацията под всякаква форма е изключително важна за менталното здраве на хората, а споделянето на страхове и проблеми

Когато актьорът Никълъс Кейдж за първи път прочита сценария на "Лонглегс" (Longlegs) и обмисля ролята на серийния убиец, той знае точно от кого ще почерпи вдъхновение за ролята - от майка си, предаде Асошиейтед прес.

"Не че тя беше сатанистка", пояснява Кейдж неотдавна в интервю, но по думите му да бъде свидетел на борбата й с психично заболяване през целия си живот, е нещо, което е трябвало да осмисли. 

"В моя по-личен подход към филмовите роли се  опитвах да намеря градивно място, където да поставя спомените си за майка ми", споделя Кейдж. 

Кейдж казва, че връзката с майка му е била толкова силна - особено когато си е представял езика на тялото и начина на говорене на персонажа, че си спомня как е чул гласа й рано една коледна сутрин, докато си е репетирал репликите. 

"Всички останали се готвят да отварят подаръци и какво ли още не

Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“. 

Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.

Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Музикалният ансамбъл на Военновъздушните сили на САЩ в Европа Touch `n Go ще изнесе концерт с популярни рок, кънтри, поп и аренби изпълнения на открита сцена "Охлюва" в Бургас на 29 август, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

Репертоарът на формацията включва множество популярни песни от 70-те, 80-те и 90-те години на XX век. Сред тях попадат хитове на Фил Колинс, "Ийгълс", "Тото", "Лед Цепелин", Пол Саймън, Карлос Сантана, ABBA, Арита Франклин, Елвис Пресли, Нена и др.

Touch `n Go е популярен музикален ансамбъл на Военновъздушните сили на САЩ в Европа. Основан е през 1976 г. и изнасят концерти в цяла Европа, скандинавските страни и Югозападна Азия. Участват в множество публични концерти, фестивали, гостуват на посолства и военни събития. 

Панаирът "Арт Базел", който ще се проведе тази седмица в Швейцария, ще послужи като тест за състоянието на пазара на изкуство през следващите месеци след "охлаждането" през 2023 г., предаде АФП. 
                                
Около 285 галерии се събират за една седмица в града на брега на Рейн, за да представят творбите в рамките на едно от най-важните събития през годината за колекционерите, които се стичат на панаира, за да направят своите покупки.

Първоначално резервиран за два дни и половина за състоятелни колекционери, панаирът ще отвори врати за публиката от 13 до 16 юни. За първи път посетителите ще могат да гласуват за любимата си творба в т. нар. секция Unlimited, която обединява монументални произведения, предназначени за музеи и големи частни колекции. 

Н

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.